Френската храна и начинът на приготвянето й се считат за гръбнака или основата на много кухни в западния свят.
Влиянието и разпознаването на френските техники в готварството са легендарни и именно това е причината, поради която френската кухня изглежда трудна за начинаещия.
Френските готвачи оставят усещането, че правят всичко с неповторима елегантност и усет.
Най-често използваните продукти в класическите френски рецепти са пресни плодове и зеленчуци, характерни за сезона. Използват меса като агнешко, телешко, от домашни птици и месо от дивеч – много популярно през ловния сезон.
Разполагат с изобилие от занаятчийски сирена и вино.
В тази статия ще ви покажем кои са най-популярните класически ястия от Франция, най-известните рецепти за тяхното приготвяне, с какви вина и десерти се комбинират най-добре.
I. НАЙ-ПОПУЛЯРНИТЕ ЯСТИЯ НА ЮГОИЗТОЧНА ФРАНЦИЯ
РАТАТУЙ
Това ястие от Ница е толкова популярно, че не мога да не го включа в поста си. Дори има създаден филм с името на ястието. Ако посетите Франция, горещо препоръчвам да го опитате.
Подходящо Вино: Червено вино или розе. Мерлото е чудесен избор.
За десерт: френски бял нуга крем, един от най-добрите френски десерти.
РЕЦЕПТА
Порции: за 6 човека
Необходими продукти:
1/2 чаша екстра виржин зехтин
1 с.л. Провансалски билки. Открийте тук: https://gourmanic.bg/produkt/провансалски-билки-био-автентичен-пр/
6 скилидки чесън, обелени и намачкани в хаванче
2 големи глави лук, нарязани на чевъртинки
1 дафинов лист
2 средни тиквички, разрязани на кубчета
1 среден патладжан, нарязан на кубчета
1 червена чушка, изчистена и нарязана на дребно
1 жълта чушка, изчистена и нарязана на дребно
10 цели белени домата от консервата, изцедени
Сол и прясно смлян черен пипер на вкус
1 с. л. пресен босилек, нарязан на дребно
1 с.л. нарязан пресен магданоз
Метод на приготвяне:
Стъпка 1. Загрейте фурната до 200˚С. В подходящ дълбок тиган с капак загрейте зехтина и после намалете температурата на котлона до средна. Добавете провансалските билки, чесъна, лука и дафиновия лист. Поставете капака и оставете да къкри като разбърквате периодично докато зеленчуците омекнат, около 10 минути.
Стъпка 2. Увеличете температурата на котлона до висока и добавете тиквичките, патладжана, чушките и доматите. Подправете със сол и черен пипер на вкус. Гответе около 5 мин. с капак, след което сложете ястието във фурната. Периодично разбърквайте. Печете около час и половина докато зеленчуците станат леко кафяви.
Стъпка 3. Прехвърлете ястието в подходящ съд за сервиране, поръсете с пресения босилек и магданоз. Сервирайте топло или леко охладено.
ТАРТИФЛЕТ
Това традиционно френско ястие от района на Савой прилича на нашия огретен, но с доста по изтънчен вкус и аромат. Вкусът идва от сиренето Реблушон, с което се приготвя. Реблушон е меко сирене с ядков вкус и наситен аромат.
Подходящо Вино: Бели вина. Ако пък сте във Франция, изберете бяло вино от Савой.
За десерт: ром Бабà – десерт, напоен с ром. Открийте тук: https://gourmanic.bg/produkt/бабa-с-ром/
РЕЦЕПТА
Необходими продукти
700 г картофи обелени
300 г бекон, нарязан на дребно
1 глава лук, нарязана на филийки
3/4 чаша сухо бяло вино
сол
черен пипер
300 г сирене Реблушон, нарязано на филийки.
Начин на приготвяне:
Стъпка 1. Сварете картофите и ги обелете. Нарежете ги на парчета със средна големина и ги оставете настрана.
Стъпка 2. В подходящ тиган сотирайте бекона, така че добре да се запържи от двете страни. Отцедете и го извадете от тигана. Оставете мазнинаната и в нея запържете лука до златисто за около 5 мин на висока температура. Добавете бекона и виното и гответе за още 5 мин. като разбърквате периодично. Добавете картофите, овкусете със сол и черен пипер.
Стъпка 3. Отстранете от котлона и разделете картофената смес на две равни части. Едната част поставете в тава за печене. Покрийте с половината от сиренето Реблушон, а отгоре с останалата част от картофената смес. Най-отгоре покрийте с останалата част от сиренето. Печете в предварително загрята фурна за 20 мин. до златисто
Стъпка 4. Сервирайте топло
II. НАЙ-ПОПУЛЯРНИТЕ ЯСТИЯ НА СЕВЕРОЗАПАДНА ФРАНЦИЯ И ПАРИЖ
ПАЛАЧИНКИ ОТ ЕЛДА
В Бретан автентичните солени палачинки се приготвят с брашно от елда и се пълнят с всичко, което желаете.
Подходяща напитка: Ябълков сайдер
РЕЦЕПТА
Необходими продукти:
1 1/4 чаши брашно от елда
3 големи яйца
1/4 чаша растително олио или масло + допълнително за намазване на тигана, в който ще ги пържите
3/4 чаша обезмаслено мляко
1 1/4 чаши (или повече) вода
1/4 чаена лъжичка сол
Тези елегантни палачинки от елда се комбинират страхотно както със солени, така и със сладки пълнежи. Много са лесни за приготвяне. Единственото, за което трябва да внимавате, е да не ги прегорите по време на пържене.
Начин на приготвяне:
Стъпка 1. В средно голяма купа поставете брашното. Добавете яйцата, олиото или разтопеното масло, млякото, водата и солта. Разбъркайте добре до получаване на гладка хомогенна смес. Ако е прекалено гъста, добавете още малко вода.
Стъпка 2. Загрейте предварително намаслен тиган с диаметър около 25 см и изпържете палачинките до златисто от двете страни. Времето за пържене от всяка страна е около 30-45 секунди.
Стъпка 3. Гарнирайте според вкусовите си предпочитания.
Палачинките могат да се приготвят един ден предварително, но ги дръжте покрити в хладилник. Достатъчно е на следващия ден да ги подгреете и гарнирате по Ваше желание.
КАСУЛЕ
Един легендарен френски майстор готвач беше казал за това ястие, че е най-божествената храна на югозападна Франция. Неповторима комбинация между патешко и боб в гърне. Той определено греши :-)! Това е БОГЪТ НА ВСИЧКИ ХРАНИ! Никоя друга храха не би могла да ви донесе по-голямо удоволствие от едно добре приготвено касуле. Това е най-вкусното и ароматно ястие, което съществува. Приготвянето на добро касуле обаче, отнема време, но си заслужава усилията.
Тази рецепта е за ценителите на патешкото месо. Има различни рецепти за приготвяне на касуле, но уверявам ви, ако искате да опитате традиционно френско касуле, пригответе го с патешко.
С какво най-добре се комбинира ястието
Вино: Червено вино
За десерт: френски ябълков тарт. Няма как да сгрешите, ако изберете тази френска класика.
Ето и рецептата:
Необходими продукти за 6-8 порции:
1/2 кг зрял боб
10 с.л. зехтин или патешка мазнина
16 скилидки чесън – накълцан
2 глави лук – нарязан
2 бр моркови – нарязани
200 г шунка
1/2 кг свинско месо от плешка, нарязано на кубчета
250 г панчета на кубчета (вид свински бекон, овалян в сол и подправки)
4 стръкчета пресен риган
4 стръкчета мащерка
3 бр. дафинов лист
1 ч.чаша цели белени домати от консерва
1 ч.чаша бяло вино
2 ч.чаши пилешки бульон
4 бр. патешки бутчета
1/2 кг свински наденички
2 ч.чаши хлебни трохи
Начин на приготвяне:
Стъпка 1. Накиснете боба в студена вода да престои една нощ.
Стъпка 2. Загрейте 2 с.л. патешка мазнина или зехтин на малко над средно висока температура. Добавете половината от чесъна, лука и морковите и ги запържете до златисто за около 10 мин. Добавете шунката и боба заедно с водата, в която е бил накиснат. Намалете температурата на котлона и оставете да къкри за около час и половина.
Стъпка 3. Извадете шунката и оставете настрана да изстине.
Стъпка 4. Обелете наденичките, изчистете патешките бутчета от кожата. Накълцайте свинското месо.
Стъпка 5. Загрейте 2 с.л. мазнина на средно висока температура. Запържете свинското до кафяво за 8 мин. Добавете панчетата и гответе още 5 мин. Добавете останалата част от чесъна, лука и морковите и гответе още 10 мин до златист цвят на зеленчуците. Добавете риган, мащерка, дафинов лист и доматите от консерва. Оставете да къкри докато течността се сгъсти за 8-10 мин. Добавете виното и пилешкия бульон и оставете да заври. После намалете температурата на котлона под средна. Оставете да къкри без капак на тих огън докато течността се сгъсти за около 1 час. Отстранете стръкчетата подправки и остранете ястието от котлона.
Стъпка 6. Междувременно запържете патешките бутчета в 2 с.л. мазнина на средно висока температура за около 8 мин., после запържете наденичките за около 8 мин. Обезкостете патешките бутчета и нарежете наденичките на две.
Стъпка 7. Загрейте фурната до 150˚ C. Смесете бобa с всичко, което приготвихте досега в средно дълбок глинен съд. Покрийте с хлебните трохи и останалата част от мазнината. Печете без капак за около 3 часа, след което увеличете температурата на 250 – 260 С докато ястието хване златиста коричка – около 5 мин.
Коментарите са затворени